Ponekad se poželite izgubiti u masi i postati «nevidljivi» za ostale. Ponekad možda poželite postati netko drugi i jednostavno uživati u strci koja se odvija oko vas. Ako ste na sve navedeno pozitivno klimnuli, izvucite svoju najbolju masku iz ormara i uputite se u Veneciju! Kad je bal, nek’ je – maskenbal!
Najpoznatiji, najstariji, najposjećeniji – sve naj veže se uz karneval u Veneciji. Prekrasne keramičke maske, ručno oslikane od strane vrhunskih umjetnika i najfinijih boja dokaz su da će Venecija još daleko u budućnost osim svojim jedinstvenim izgledom, i karnevalskom tradicijom privlačiti brojne zaljubljenike u lijepo. Tradicija maskiranja u tom talijanskom gradu seže još od davne 1268. godine. Isprva su građani svakodnevno gradom šetali pod maskama, no vlasti su to smatrale nemoralnim pa su brojnim zakonima i zabranama korištenje maski ograničili samo na period od blagdana sv. Stjepana do Pepelnice koja je označavala zadnji dan karnevala, ali i od Uznesenja do sredine lipnja te od početka listopada do sredine prosinca.Za vrijeme Mlečana, Venecijanci su bili prilično maštoviti pa su osim maskiranja u liječnike, lovce, seljake, svoje maske prilagođavali likovima iz raznih talijanskih drama. No, danas se na licima starih Venecijanaca mogu pronaći tri najpoznatije maske – moretta, larva i bauta.
Iako moretta podrijetlom dolazi iz Francuske, vrlo se brzo udomaćila i među Venecijancima. Prvenstveno su je koristile žene pri odlasku u samostane, no poslije se koristila i na karnevalu kao maska od crnog baršuna prekrivena velom. Muškarci su češće koristili baute, mistične maske koje su odavale karakter Casanove, samim tim intrigantne i pripadnicama ljepšeg spola. Baute sakrivaju gornji dio lica, dok su usta slobodna za neometanu konverzaciju i konzumaciju. Larve su maske izrađene od voska i tipične su bijele, venecijanske boje. Kao i baute, prekrivaju samo gornji dio lica. Prvenstvena namjera karnevala bila je osloboditi se svakodnevice i svih klasnih slojeva, a pošto Venecija slovi kao grad zaljubljenih, možete zaključiti da su maske također služile kao izgovor za nesmetano flertovanje.
Ako u svom ormaru, ili možda bakinom, čuvate neke stare, raskošne haljine ili ste možda ekspert u dvoranskim plesovima, osim uobičajenog karnevala na ulicama, pridružite se i Duždevom balu koji se svake godine odvija u nekoj drugoj palači. Naravno, luksuz je nezaobilazna imenica koja se veže uz taj bal, no svakako je krasno, barem na jednu večer, vratiti se u doba lijepih manira.
Venecija je prekrasan grad izgrađen na vodi, a sve važne znamenitosti možete obići pješke. Samo neke od njih su bazilika sv. Marka, Duždeva palača, Campanile, preko 170 kanala, Most uzdisaja… No, kada sve to promatrate ispod maske, uz pratnju svoje (ili tuđe ) bolje polovice te nezaboravnu karnevalsku atmosferu, svaki će vam most ispričati posebnu priču, a duhovi davnih karnevala pridonijet će dojmu čarobne Venecije.
Nikako ne zaboravite pripremiti svoje maske, ali i raspoloženje, jer – Venecija vas neće ostaviti ravnodušnima.