Nikolina (The slice of life) priprema odličnu hranu, ali ovaj put je u pomoć pozvala prijatelja, nadarenog mladog kuhara Matka sa kojim će pripremiti sushi. Idemo u japansku kulinarsku avanturu.
Nedavno sam dobila prekrasan poklon paket od firme Nikas, koja se bavi distribucijom vrhunskih prehrambenih proizvoda renomiranih brandova i egzotičnih namirnica. Bilo je tu svakakvih divota – od kokosovog mlijeka, kreme od kestena, tabasca, noodlesa, orijentalnih začina, tortilla, do pribora za sushi i tijesta za spring rollse.
Mislim da me je upravo njihov Sushi Kit najviše razveselio, te sam odlučila pozvati dragog prijatelja Matka Bukovca da zajedno napravimo sushi 🙂 Matko je vrlo nadareni mladi kuhar koji kroz par dana odlazi na sezonu, pa sam ga odlučila “iskoristiti” dok je još uvijek tu 😀 Ovoga puta sam tako preuzela samo ulogu fotografa.
U fantastičnom Sushi Kitu kojeg sam dobila, nalazi se gotovo sve što Vam je potrebno za izradu sushija: listovi nori alge, riža za sushi, ukiseljeni đumbir, wasabi pasta, rižin ocat, sojin umak, štapići za jelo te podloga za rolanje sushija. Sve što još ekstra morate kupiti su riba, mrkva i krastavac.
Matko i ja smo ovaj put odlučili napraviti klasičan futomaki te nigiri sa svježim lososom. Pa krenimo!
Sastojci (za oko 2-4 osobe):
- Saitaku Sushi Kit, odnosno:
- 4 lista nori alge
- 250 g riže za sushi
- 40 ml sojinog umaka
- 40 ml rižinog octa
- 20 g ukiseljenog đumbira
- 10 g wasabi paste
- 200 g svježeg fileta lososa
- 1 mrkva
- 1 svježi krastavac
Pribor:
- bambusova podloga za rolanje sushija
- štapići za jelo
- vrlo oštar nož za filetiranje, plus za rezanje sushija
- daska
Priprema:
- Prvo stavimo kuhati rižu. Mi smo imali dvije vrećice sa sushi rižom u kojima se ona i kuhala, te smo ih samo potopili u kipuću, lagano posoljenu vodu.
- Kuhati 17 minuta. Kad je riža kuhana, prerezati vrećicu te je ocijediti dobro i malo ohladiti. Mlaku rižu preseliti u zdjelu te preko nje preliti rižin ocat i sve pomiješati. Prvo promiješajte žlicom ili štapićima (kako bi to Japanci napravili 🙂 ), a zatim možete i malo rukom promiješati da se riža još bolje sjedini. Poanta je za sushi dobiti prilično sljepljenu rižu. Malo je ohladite.
- Dok se riža kuhala, mi smo pripremili povrće. Krastavac i mrkvu ogulite.
- Krastavac uzdužno prerežite na pola, te mu pomoću žlice izvadite koštice. Narežite ga na trakice duge oko 10 cm i široke otprilike pola centimetra.
- Mrkvu također narežite na takve trakice, te je kratko blanširajte u kipućoj vodi da ona ne bude pretvrda u sushiju. Blanširajte ju svega par minuta, te izvadite i ocijedite. Ohladite ju.
- Lososa očistite od kostiju pomoću pincete, te mu pomoću oštrog noža za filetiranje odstranite kožu. Također ga narežite na trakice kao i povrće, za futomaki. Za nigiri, losos narežite na tanke pravokutnike.
- Sada imamo sve potrebno za izradu sushija. Riža se ohladila, a povrće i riba su narezani na trakice. Pripremite si i malu posudicu s vodom u koju ćete umakati prste, kako Vam se riža ne bi lijepila za njih.
- Na podlogu za rolanje sushija stavite jednu nori algu. Preko nje prstima stavite 1/4 riže te je prstima i raširite preko alge, ostavljajući po 1 cm slobodno gore i dolje, kako bi kasnije lakše zarolali sushi.
- Postavite na sredini, po dužini, par trakica lososa, mrkve i krastavca. Zatim krenite rolati sushi.
- Pažljivo i jednakomjerno zarolajte algu uz pomoć bambusove podloge, pritiskajući lagano da se sve dobro “upakira”.
- Kad ste sushi čvrsto upakirali, stavite ga sa strane i isti postupak ponovite s preostalim nori algama.
- Narežite sushi na potpuno jednake komade, na oko 3-4 cm. Za nigiri, ruku lagano namočite, te u njoj oblikujte rižu u pravokutnik. Mi smo pravokutnik odozgo lagano premazali s vrlo malo wasabija, te na njega položili one prethodno narezane pravokutnike lososa.
- Sve poslužite na dekorativnom pladnju, uz ukiseljeni đumbir i wasabi pastu, te sojin umak u malim posudicama.
Kako jesti sushi?
Prvo na štapić uzmemo malo wasabi paste, te njome malo premažemo gornji dio sushija. Zatim sushi pažljivo uhvatimo štapićima, te ga umočimo u sojin umak.
Između dvije različite vrste sushija pojede se komadić ukiseljenog đumbira koji neutralizira okuse.
Još ponešto o sushiju (preuzeto sa stranice Manzoku sushi bara)
- Najjednostavnija definicija sushija bila bi – kuhana riža začinjena rižinim octom, punjena ili umotana svježom, kuhanom ili mariniranom ribom, povrćem ili jajima. Sushi se jede pripremljen na različite načine – od zdjele riže posute ribom i povrćem pa do rukom zarolanog ili oblikovanog. Osim što je izvrsna i zdrava hrana, sushi često izgleda kao pravo malo umjetničko dijelo.
- U Japanu se sushi jede svakodnevno. Počeo je kao način čuvanja ribe i narastao do nacionalno najpopularnije hrane, ne samo u sushi barovima nego također u domovima gdje ga priprema i jede čitava obitelj.
- Najpoznatije vrste sushija su:
- Maki sushi – (futomaki) najpopularnija vrsta sushija, zamotana riža u listu norialge, punjena ribom ili povrćem.
- Nigiri sushi – tanko rezana riba servirana na malom, rukom oblikovanom dijelu riže, često povezanom sa nori trakom, kao mali paketić.
- Sashimi – svježa riba ili mekušci vrhunske kvalitete, ulovljena prije ne duže od 24 sata, servira se bez riže, uglavnom uz “daikon” s dodatkom wasabi, limuna ili limete, soja sosa.
- Nitko točno ne zna tko je i kad napravio prvi sushi, ali u jugoistočnoj Aziji riba se konzervira s rižom već u ranom 5. stoljeću stare ere. Neki smatraju da je sushi došao u Japan kada i riža, dok drugi vjeruju da su ga donijeli budistički svećenici vraćajući se iz Kine u 7. stoljeću.
- Yohei Hanaya smatra se zaslužnim što je rane 1800–e god. izmislio nigiri zushi, tj. ručno oblikovan sushi, kojeg poznajemo danas. On je prvi stisnuo pooctenu rižu u lopticu i pokrio je komadom sirove ribe i učinio je popularnom.
- Danas, sushi se smatra najzdravijim fast-foodom na svijetu.