Zbog opsežnost putovanja po Route 66, iako prvotno planiran kao jedan nastavak serije putopisa Idemo u Ameriku, putopis Route 66 podijelila sam na dva djela, pa u ovom nastavku vožnje po Route 66 – čitajte o našem posjetu Grand Canyonu, Las Vegasu, San Franciscu, vožnji po zapadnoj obali i završetku Route 66 na plaži Santa Monica u Los Angelesu.
Prošla dva nastavka serije putopisa Idemo u Ameriku pročitajte na sljedećim linkovima u nastavku:
Idemo u Ameriku s istoka na zapad, Vožnja po Route 66 (I. dio)
Idemo na Route 66, Get your kicks on Route 66 (II. dio)
Priču nastavljamo dolaskom u Williams.
Nakon prvog većeg susreta s ljudima na Route 66 naše putovanje dobiva novu dimenziju i nastavljamo dalje do Flagstaffa, a naš današnji cilj je Williams – grad na Route 66 koji je jedna od polazišnih točki za posjet Grand Cayonu. To je grad motela i hotela prepun turista jer je smješten u blizini South Rima – jednog od ulaza u Grand Canyon. No, iz Williamsa je do Grand Canyona moguće doći i vlakom. Nakon smještaja i tuširanja tonem u san još dok je sunce visoko na horizontu – nespavanje od Oklahoma-e do Gallupa još nisam nadoknadila. Ujutro nakon buđenja, krećemo u šetnju gradom. Priča mi suputnica da je sinoć ispred jednog od motela za turiste organiziran show bitka obračun kauboja – sve za turiste. Osim motela i hotela u gradu je niz restorančića i kafića, prigodno uređenih u stilu Route 66. Posebno je zanimljiv jedan od kafića čiji su zidovi obloženi s hrpom novčanica od jedan dolar. Mi smo doručkovale i popile šejk od pola litre – kojeg je ne moguće popiti doduše, u prigodnom restorančiću Route 66 sa zanimljiv natpisom na ulazu da je ulaz s oružjem dozvoljen.
Grand Canyon
Okrijepljene nastavljamo put do Grande Cayona jednog od najstarijih američkih nacionalnih parkova, uvrštenog na Unesco-ovu listu svjetske baštine i jedan je od sedam svjetskih čuda prirode. Ulaz u Grand Cayon plaća se 30 dolara po automobilu. Po ulazu u park automobili se parkiraju, a u razgled se ide sa službenim autobusima koji voze non-stop u svim smjerovima, besprijekorno organiziranim. Mi u park stižemo u trenutku idealnom za dobiti sunčanicu, točno u dvanaest sati, na plus 35 u zraku. Subota je pa broj posjetitelja još veći, svjedočimo gužvi u pronalasku parkinga, kružimo u krug sa željom da se parkiramo i krenemo u razgled. Suputnica u šlapama, ja u japankama, ipak sunce nam nije spržilo sve moždane vijuge pa se na parkingu presvlačimo u prigodniju obuću i mažemo se faktorom plus pedeset. Sjetimo se sudbina Čeha i Poljaka po našim planinama usred ljeta u japankama i šlapama, pa nam se pali lampica želje za životom. Grand Canyon proteže se na gotovo 5.000 kilometara kvadratnih, a ime je dobio zahvaljujući svojoj veličini, duljini i izrazito dubokim ponorima koji se kreću do 1600 metara dubine. Grand Canyon izložen je utjecaju rijeke Colorado, a strme litice svjedoče o moći prirode. Posjet Grand Cayonu nudi nezaboravne vidikovce čija je ljepota teško prenosiva bilo kojim fotoaparatom. Jedan od nezaboravnih vidikovaca na Canyon je središnja usjeklina kanjona kroz koji protječe rijeka Colorado. Izrazito strme litice kao i visoke dubine uzrok su, nažalost i nesreća. Čitamo i u našim medijima o nedavnoj smrti jedne Amerikanke koja je objavila svoju posljednju fotografiju na Instagramu kako sijedi na rubu litice i više je u drugom trenutku nije bilo. Pisala sam kako je oprez nužan, a paranoja naporna, a ponekad se i uz sav oprez, nažalost, sudbini ne možeš pobjeći. Na moguće opasnosti u posjetu parku, upozorava nas i redar pri ulazu u bus, uz napomenu da je nužno piti puno vode, zbog iznimnih vrućina, a i čestih dehidracija posjetitelja koji zbog očaranosti prirodom vrlo često zaboravljaju piti.
Las Vegas – grad koji živi od sumraka do zore, Nevada
Oduševljene prirodnom ljepotom, nastavljamo put prema Las Vegasu – našem sljedećem cilju. No, prije nastavka putovanja okrepljujemo se u turističkoj meki pred samim ulazom u Grand Canyon. Ja odlazim u McDonalds po omiljenimejkčiken – i opet svjedočim čudu u narudžbi istog. Naime, već sam jednom na ovom putu naručila isti mejkčiken i dobila sam uz narudžbu jednog mejkčikena i malog pomfrita – vjerovali ili ne tri sendviča mejkčikena. Smiju mi se suputnice i meni je smiješno, jer sad više nisam sigurna da li sam se dobro razumjela s osobljem. Kako bilo, poprilično sam sigurna da u narudžbi nisam rekla three mejkčikena, jer to nikad ne naručujem, ali što je tu je. Tako, i u ovoj narudžbi u podnožju Cayona dobivam tri mejkčikena – sad sam posve svjesna da ja nemam problem pri narudžbi, osim što sam ovog puta dobila extra spajsi mejkčiken – pa isti završavaju u smeću, a ja idem kod suputnica u Pizza hut na pizzu. Na godišnjem sam pa sam poprilično ravnodušna i malo toga uznemirujućeg dopire do mene – nisam se na put došla nervirati, već odmoriti i opustiti od svakodnevne borbe i trčanja. Okrijepljene nastavljamo dalje prema Las Vegasu – i novoj saveznoj državi. Las Vegas je najmnogoljudniji grad u američkoj državi Nevada. U gradu živi oko 600.000 stanovnika. Odmah sam se sjetila Elvisove uspješnice Viva Las Vegas, i kako sam ja kao dijete pjevala Piva, Las Vegas, a starija sestra me ispravljala poput stroge učiteljice nije piva nego viva, nije me uspijevala uvjeriti, jer valjda ja znam što čujem. Grad je to svjetla i zabave, grad je koji to živi od sumraka do zore.
Stižemo u grad, naš hotel Stratosphera nalazi se na samom kraju Strip ulice – središnjeg gradskog bulevara na kojem su smješteni brojni hoteli i casina. Zovu ga i Sin City – grad grijeha, zbog niza sadržaja za zabavu za odrasle. Čitam da grad ima najveći broj crkava po glavi stanovnika od svih američkih gradova. Auto nam na ulazu u hotel preuzima osoblje hotela i odvozi ga na parking, a mi kao da smo ušetale u jedan od brojnih filmskih setova snimanih upravo u Las Vegasu. Smijem se kad ušetamo u hotel u kojem vrišti glamur, jedna od suputnica s crvenom vrećicom našeg nacionalnog trgovačkog lanca i natpisom S Vama kroz život, a ja s japankama u vrećici tog istog lanca, moja je vrećica prozirna i osim spomenutog natpisa na mojoj vrećici piše Dnevno svježe voće i povrće. Divovski je to hotel i nema tu hard feelingsa u susretu s osobljem koje je svedeno na minimum, u smislu da se sami putem televizije check outate, a kartica kao ključ za sobu ostaje vam kao suvenir. Nakon predaha i pogleda u ogledalo postajem svjesna da mi je dio ispod vrata izgorio za posjeta Grand Cayonu. Nakon iskustva iz Lime „Zovem se crvena“, ovo crvenilo je zanemarivo u potpunosti. Izlazimo u razgled grada, no prvo idemo na vidikovac našeg hotela, budući da smo gošće hotela mi imamo slobodan ulaz na vidikovac grada. Na putu za vidikovac postajemo svjesni sadržaja koji naš hotel nudi, kino, kazalište, bazeni, restorani i naravno neizostavna casina – zabava vrišti iz svakog kuta.
S liftom stižemo na sam vrh tornja hotela odakle puca pogled na grad svjetla i zabave. Osobno me ne fasciniraju panorame gradova, a o okusima se uostalom ne raspravlja. Kupujemo suvenire i spuštamo se na Strip bulevar i šetamo gradom kojem je zabava na prvom mjestu, a mi smo u Vegasu u subotu kad je zabava zagarantirana. U gradu je i niz kapelica za vjenčanje pa vaš najsvečaniji dan može uveličati i veliki Elvis. Iako čitam, da je posljednjih godina grad sve popularniji kao odredište za umirovljenike i obiteljski život. Sunce je već davno zašlo temperatura u zraku je nepodnošljiva i nimalo ugodna – klima je u Vegasu suha pustinjska tipična za pustinju Mojave u kojoj se gradi nalazi. Temperatura nerijetko ljeti prelazi 40 i više stupnjeva celzijevaca plus vlaga u zraku boravak na otvorenom čini gotovo nemogućim. Šetamo kroz Strip bulevar i oko nas sve svijetli i pozivi za zabavu i opuštanje vrište sa svih strana. U gradu je niz hotela koji pružaju impresivne interijere svjetskih gradova poput primjerice hotela Venecija ulaskom u isti hotel ušetate u mini Veneciju – Canal grande, Duždeva palača, most Rialto, most uzdisaja, zvonik Svetog Marka – su vam i usred Amerike ispred očiju. Osim hotela Venecije u gradu je i hotel New York s kipom slobode, Paris sa Eiffelovim tornjem, Rimski Colloseum, Luxor s egipatskim motivima, poznati filmski hotel Bellagio s najpoznatijim fontanom i još niz drugih. Šetnjom gradom primjećujem da je grad i veliko gradilište i da će grad uskoro dobiti i hotel London, Singapur i još niz drugih. Jutro nam donosi posve novu sliku Las Vegasa, prazne ulice, neizdrživu vrućinu pa su prazne ulice posve jasne. Kako sam i spomenula Vegas je grad koji živi od sumraka do zore.