Posjetili smo otok Pico – ovdje vas čeka avantura između vulkana, vinograda i valova


Ako misliš da su svi najljepši otoci već otkriveni – razmisli ponovno. Tamo negdje usred Atlantskog oceana, kao da je netko zaboravio par kapljica zemlje pri stvaranju svijeta, leži otok Pico, drugi najveći otok Azora, ali po mnogočemu – prvi u svemu što se pamti.

Nazvan po istoimenom vulkanu Pico (2351 m), koji ponosno probija oblake i drži titulu najvišeg vrha Portugala, ovaj otok je raj za one željne avanture, prirode, vina i mrvicu mira koji ne uključuje koktele s kišobrančićem.

Uspon na planinu Pico: avantura (i malo znoja) života

Penjanje na vulkan Pico nije samo šetnja u prirodi. Drugi dan ćete vrlo vjerojatno imati čudne bolove u mišičima. Ipak, pogled s vrha? Doslovno vrijedi svake kapljice znoja. Nebo, more i oblaci spojeni u jedno – kao screensaver koji konačno diše.

Vinogradi kao s druge planete

Možda zvuči kao metafora, ali nije. Vinogradi na Picu rastu na vulkanskom kamenju, u malim parcelama ograđenim zidovima zvanim currais. Ovo nije samo lijepo za Instagram – već su te terase pod zaštitom UNESCO-a.

Vino koje ovdje piju lokalci (i koji znaju što valja) je Vinho do Pico – bijelo, moćno, i nekako baš paše uz pogled na ocean i povjetarac koji miriše na sol i bor.

Gdje kitovi kažu “olá!” – promatranje divova oceana

Pico je jedno od najboljih mjesta u Europi za promatranje kitova i dupina. Nekada centar za lov na kitove, danas je pretvoren u edukativni raj za sve koji žele vidjeti ova veličanstvena bića bez da se osjećaju krivo.

Tura brodom traje par sati, vodiči su lokalni i iskusni, a susret s plavetnim kitom? Nezaboravno. (Savjet: ne zaboravi tabletu za morsku bolest. Da, i kad je mirno.)

Ribeirinha, Lajes, Madalena – mjesta koja pričaju priče

Otok je malen, ali svako mjesto ima svoju dušu. Madalena je glavni gradić i odlična baza, Lajes do Pico je nekadašnje središte kitolova (obavezno posjeti muzej!), dok je Ribeirinha šarmantno selo s pogledom koji izgleda kao screensaver iz Windowsa XP – samo stvaran.

Što još vidjeti? Lava tuneli, jezera i mir koji se kupuje tišinom

Otok Pico skriva Gruta das Torres – lavovni tunel dug 5 km (ne brini, ide se samo dio), koji ti pokazuje što znači šetati kroz srce vulkana. Tu su i brojna jezera, šume cedrova, i staze koje vode… pa, uglavnom nigdje – ali to je čar.

Ako voliš digitalni detoks, ovo je tvoje mjesto. Signal je slab, ali priroda je glasna i jasna.

Rent-a-car na Picu? Obavezno. Doslovno.

Pico nije ogroman, ali javni prijevoz je… pa, gotovo nepostojeći. Ako želiš stvarno istražiti otok, auto je must-have, ne nice-to-have. Mi smo unajmili auto preko Drive Azores – sve je prošlo brzo, jednostavno i bez skrivenih iznenađenja (osim možda pokoje krave nasred ceste, ali to se ne računa). 

Bez auta si ograničen na jedno mjesto, a otok je pun skrivenih uvala, vidikovaca i sela koje promašiš ako si bez kotača. Plus, s autom možeš sam birati tempo – zaustaviti se gdje god poželiš, snimiti fotku, baciti se u ocean… ili jednostavno nestati iz signala na par sati.

Praktični savjeti za Pico putovanje:

  • Kako doći? Let do Ponta Delgade (São Miguel), pa dalje avionom ili trajektom do Pica.
  • Kada ići? Svibanj do rujna – najviše kitova, najbolje vrijeme.
  • Trebam auto? Da. I puno SD kartica za fotke.
  • Jel’ skupo? Usporedivo s Hrvatskom – ali priroda je besplatna i spektakularna.

Pico je otok koji te ne moli da dođeš. Ali kad dođeš – ostaneš zauvijek u njegovim oblacima.

Nije ovo destinacija za all-inclusive. Pico je za one koji žele više osjećaja, manje turista, i dozu prirode koja puni baterije kao 220V u glavu.

A i… nema gužvi. Za sada.