Barbara iz Foodione nas za početak vodi u Tajland kako bi nas upoznala sa njihovom kuhinjom. Recept koji nam je pripremila je Pad Thai, kako kaže, hrana za strance, što znači da je jako popularan među turistima, a domaćini ga uopće ne jedu.
Tajland kao zemlja izuzetnih prirodnih ljepota i ljubaznih stanovnika, ističe se i svojom gastronomijom. Bogatstvo boja i okusa te brza priprema svježih namirnica glavna je karakteristika tajlandske kuhinje. Tajlanđani koriste curry, chilly, đumbir, limunsku travu kako bi obogatili svoja jela i dali im specifičan okus (Spicy) i miris. Tajlanđani se vode idejom da hrana mora biti lijepa kako bi bila ukusna, tako su sva jela (bilo na ulici ili u restoranu) dekorirana svježim povrćem.
Glavna namirnica im je riža a jedu je više nego staklene ili rižine rezance. U gotovo svako jelo dodaju žlicu šećera, a sol ne koriste, već umjesto soli koriste soja umak. Klasične slastice poput kolača i torti nemaju, njihov desert je mango sa ljepljivom rižom i Roti palačinke. No, ni njihovi sladoledi s kokosom i kikirikijem neće vas razočarati. Sigurna sam da gotovo svi kada pomisle na Aziju pomisle na rižu i štapiće, za Tajlanđane je specifično da ne jedu sa štapićima već koriste žlicu i vilicu.
Ukoliko se nađete na sjeveru Tajlanda, na tržnici možete probati Century egg – jaje koje se čuva u otopini gline i soli „100 godina“, odnosno od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci.
Kada bi se našli prvi puta u kući nekog tajlanđanina, bili biste ponuđeni sa jelom dobrodošlice Meang Kum. Jelo dobrodošlice sastoji se od betel lista u koji redom stavljate kokos, luk, đumbir, chilly, kikiriki, limetu i palmin šećer, zatim sve zajedno stavite u usta i uživate u okusima Tajlanda.
Iako sam tijekom svog putovanja Tajlandom isprobala razna jela (Hot basil stir fried (lišće bosiljka, chilly, pletina, mrkva, baby kukuruz), juhu Tom Yum Koong (limunska trava, galangal, chilly, škampi), Panang Curry (panang curry pasta, piletina, kokosovo mlijeko), itd.) najveći dojam na mene je ostavio Pad thai. Pad thai, svima omiljeno i najčešće prirepremano jelo, tajlanđani uopće ne jedu, već je to isključivo jelo za strance.
Kako bi donjeli malo Azije i Tajlanda u svoj dom, u nastavku vam donosim recept za „prilagođeni“ Pad thai. Uživajte!
Sastojci:
- 250 g gambera
- 200 g rižinih rezanaca
- 2 mrkve
- 1 glavica crvenog luka
- 3 režnja češnjaka
- 1 manja tikvica
- Đumbir
- Kikiriki u ljusci
- 50 ml sezamovog ulja
- 2 žlice aceto balsamica
- 3-5 žlica šećera
- 3 žlice umaka od rajčice
- 100 ml pilećeg temeljca
Priprema:
- Gambere pržite na zagrijanom sezamovom ulju u wok tavi otprilike 10-tak minuta.
- Za to vrijeme ogulite i narežite na tanke trakice mrkvu, luk, tikvice i đumbir. Đumbira dodajte prema vlastitom ukusu, ukoliko volite jači okus dodajte više đumbira.
- Gambere izvadite sa strane i na ulje dodajte sitno nasjeckan češnjak. Kada osjetite miris češnjaka dodajte ostalo povrće i promiješajte.
- U zdjelici pripremite umak od aceta balsamica sa šećerom, umakom od rajčice i pilećim temeljcem. Umjesto ovog umaka možete korisiti kupljeni soja umak.
- Povrće kratko prepržite, te dodajte pripremljeni umak. Zatim dodajte gambere i pustite da se umak reducira oko 5 minuta.
- Rižine rezance kuhate 3 minute u kipućoj vodi, isperite i dodajte u wok. Kikiriki ogulite i kratko prepržite na tavici.
- Servirajte tako da rižine rezance s povrćem i gamberima posipate sa krupno izmrvljenim kikikijem.