Proučavajući literaturu o mom rodnom otoku Braču ostao sam iznenađen brojnim kulturnim bogatstvima i prirodnim fenomenima u mojoj blizini. Tada je nastala ideja da kao moj prvi samostalni projekt zabilježim posebnosti otoka Brača na dosad neviđeni način.
Fotografirao sam isključivo po noći koristeći dugačku ekspoziciju kako bih do izražaja došle zvijezde i nebeska tijela. Time sam prikazao motive pod jednim novim svjetlom i naglasio njihovu mističnost. Nažalost, za nekoliko desetljeća ljudska ekspanzija i svjetlosno zagađenje će vrlo vjerojatno ovakve prizore učiniti nemogućim. Htio sam ukazati i na taj problem i ovjekovječiti sve ljepote noćnoga neba prije nego nestanu. Astrofotografija je za mene bila novost, mjesecima sam proučavao ne samo tehniku već i kretanje zvijezda, mjesečeve mijene, kiše meteora i svjetlosno zagađenje. Vedro nebo je neophodno za ovakvu vrstu fotografije, stoga sam konstantno pratio vremenske uvjete preko satelita. Dnevne obaveze su me sprječavale da tijekom dana istražim teren, tako da nikad nisam znao što me čeka, osim potpunog mraka i nepredvidive prirode. Pustolovni duh i ljubav prema otoku su me vodili kroz nepoznate i nepristupačne terene da unatoč pospanosti i opasnim životinjama dovršim svoj projekt. Uza sve to, od 8760 sati u godini, Mliječna staza je najbolje vidljiva tek nekih stotinjak sati, tako da sam bio i ograničen vremenom. Zbog svog uloženog vremena i truda te nezaboravnih iskustava, ova moja odiseja od preko tisuću kilometara kroz tri mjeseca zauvijek je promijenila način na koji razmišljam kao fotograf i osnažila moju ljubav prema otoku Braču
Fotogalerija:
Svjetionik Sv. Nikola u Pučišćima, otok Brač. Iz kolekcije “Odiseja Brač”.
Kretanje zvijezda (zvjezdani tragovi) iznad bračkog kamenoloma kraj Donjeg Humca, otok Brač. Brački kamen ima poseban status u arhitekturi, uređenju interijera i eksterijera, graditeljstvu te izradi uporabnih predmeta. Kvalitetan kamen omogućio je ostvarenje brojnih veličanstvenih građevina poput Dioklecijanove palače u Splitu, Šibenske katedrale svetog Jakova, Trogirske katedrale svetog Lovre
Noćno nebo i Mliječna staza (Kumova slama) iznad crkve sv. Ivana Krstitelja u uvali Osibova, Milna, otok Brač. Ova crkva je sagrađena je u 14. stoljeću. Put od Milne do uvale Osibova vodi 14 postaja križnog puta, koje su kao kapelice sagrađene početkom 18. stoljeća. Taj nas put vodi do ove, iako manje i skromnije, gotičke crkve koja veličanstveno stoji na samoj hridini.
Noćno nebo i Mliječna staza (Kumova Slama) iznad ostataka ville rusticae Mirje, Postira, otok Brač. Ovaj lokalitet je smješten visoko na Malom brigu iznad Postira, u kultiviranom agrarnom krajoliku, koji svojim suhozidnim gomilama čuva ugođaj žive antike. Na Mirju su pronađeni ostaci rimske ville rusticae, ranokršćanske bazilike i srednjovjekovnog samostana.
Zalazak sunca i kretanje zvijezda iznad samostana u pustinji Blaca, Nerežišća, otok Brač. Pustinja Blaca izolirano je područje koje se prostire na pedeset i šest hektara, na području Dragovoda sve do uvale Blaca. U sklopu pustinje, koja se tako naziva zbog oskudnosti prirodnih i ostalih resursa, nalazi se samostan koji se sastoji od crkve iz XVII. stoljeća, stambenih i gospodarskih zgrada, te zvjezdarnice i biblioteke. Napušteni samostan danas je brački muzej Pustinja Blaca, jedno od najljepših izletišta na otoku.
Noćno nebo i Mliječna staza (Kumova Slama) iznad crkve sv. Mikule na napuštenom kamenolomu (brdo Kruška) između Selca i Sumartina, otok Brač. Crkvica se nalazi na uzvisini Kruška, iznad kamenoloma, između Selaca i Sumartina, s prekrasnim vidikom na istočnu bračku obalu. Podignuta je u XI. stoljeću te se ubraja među najljepše starohrvatske ranoromaničke crkvice. Ističe se četvrtastom kupolom nad središnjim svodovnim poljem, koja je raritet u ranoromaničkoj arhitekturi, što ovaj spomenik izdvaja iz uobičajenog načina gradnje sakralnih objekata u Hrvatskoj.
Noćna panorama s vrha najvišeg hrvatskog otoka. Vidova gora, Brač. S live strane lagano izlazi sunce kroz oblake. Mjesec obasjava maglu koja se spušta niz brdo Velo Koštilo prema Bolu, Zlatnom ratu i Hvaru. Mliječna staza dominira nebom, a u desnom kraju slike kroz oblake viri Jupiter.
Kretanje zvijezda (zvjezdani tragovi) iznad skulptura samoukog bračkog klesara Frane Antonijevića u Novom Selu, otok Brač. Novoselski klesar u svojemu malom ambijentalnom dvorištu, do same ceste, nudi vrlo zanimljivu izložbu svojih kipova, portreta, životinja i drugih figuralnih kompozicija u kamenu, koje je izradio neospornim umijećem.
Kretanje zvijezda (zvjezdani tragovi) i mjesečina iznad mosta Franje Josipa, Ložišća. Kameni most u Ložišćima izgrađen je u vrhu Velikog dolca, kojim je nekad tekla rijeka Elafuza (Bretanida). Most preko ove duboke udoline koji vodi od polja sela Ložišća do Vičje luke, izgrađen je za vrijeme austrijske uprave, u XIX. stoljeću. Ovo nepokretno kulturno dobro spomenik je inženjerije XIX. stoljeća.
Panorama noćnog neba i Mliječne staze iznad prirodnog fenomena Koloč, Nerežišča, otok Brač. Dvije dolomitne stijene oslonjene na vrhu jedan na drugog tvore luk usred plodnog dolca, koje su pod djelovanjem erozija i različitih faktora poprimile dani oblik. Snagom vode i vjetra, promjene temperature i djelovanjem korijenja raslinja, oblikovan je dolac u kojem je uzdiže Koloč kao najotpornija stijena.
Samostan u pustinji Blaca. Panorama noćnog neba i Mliječne staze od 21 fotografije. Nakon sat vremena vožnje makadamom i pola sata probijanja kroz šumu paučine dočekalo me oblačno nebo. Srećom, cura me nagovorila da ostanemo u slučaju da se razvedri. Oko 2 ujutro se razvedrilo i nastala je ova moja prva astro-panorama. U međuvremenu su nam veprovi prepriječili put do auta pa sam odluči da tu prenoćimo, u improviziranom skloništu.
Panorama noćnog neba iznad Zlatnog rata. Mliječna staza i zalazak mjeseca. Bol, otok Brač. Zlatni rat jedna je od najpoznatijih i najljepših plaža na Jadranu. Smještena je u Bolu, na južnoj obali otoka Brača. Nastala je taloženjem finog zlatnog šljunka, koji su bujice donijele s Vidove gore, oko podmorskog grebena pružajući se okomito. Zbog svoje neobičnosti i ljepote jedan je od simbola hrvatskog turizma. 1965. godine zaštićen je kao značajni krajobraz.