Nikad lakše do stupanja u brak u Kini


Posljednjih godina Kina bilježi sve manji broj sklopljenih brakova i sve veći broj razvoda. Podatci su to koji brinu ovu sve stariju naciju kojoj nedostaje djece i mladih ljudi.

Nove generacije koje su u godinama kada bi trebalo stupiti u brak sve se teže na njega odlučuju, smanjuje se tako i broj novorođene djece, a upravo to zadaje brigu kineskom društvu koje je svake godine sve starije i sa sve manje djece. Dugi niz godina Kina je bila najmnogoljudnija zemlja na svijetu. Danas je to Indija, a mnogi se Kinezi šale kako će se zbog nedostatka kineske djece u idućem životu i oni roditi kao Indijci.

Brak je u Kini oduvijek bio stup društva i sve je u Kini bilo prilagođeno takvom uređenju. Od davnina u Kini postoji popularna izreka da tri najljepša trenutka u životu dolaze s uspjehom na carskom ispitu, brakom i rođenjem sina. Od dinastija Qin (221. pr. Kr. – 206. pr. Kr.) do Qing (1644. – 1911.), feudalni sustav dominirao je tijekom dvije tisuće godina. Tijekom tog razdoblja važnost braka bila je ključna ne samo u osobnoj već i u društvenoj i političkoj sferi. Brakovi su se ugovarali između obitelji, a izuzev ekonomskog staleža obitelji koje su se ujedinjavale, važno je bilo i da par ima dobru horoskopsku podudarnost. Tako su uz roditelje važnu ulogu u odabiru partnera imali i svi vezani uz kineski horoskop i proricanje. Brak je služio da se učvrste odnosi između dviju obitelji, povezivale su se moćne obitelji, stjecao se društveni ugled i prenosila se imovina. Ženina je uloga uvijek bila jasna – briga za kućanstvo i rađanje muškog nasljednika.

Ne treba ni spominjati da moderne, obrazovane i sposobne mlade Kineskinje danas imaju mnogo više opcija u životu i da im obavljanje kućanskih poslova, kao i rađanje nasljednika, nije uvijek na vrhu liste životnih prioriteta. U tome se Kina izjednačila s mnogim svjetskim zemljama gdje se također broj brakova i novorođene djece smanjuje. Kako bi doskočili ovom problemu, vlasti stalno uvode neka nova, lakša pravila za sklapanje brakova u Kini. Jedno od njih je i mogućnost sklapanja braka bez potrebe za prilaganje hukou knjižice, a što je bilo obvezno još od 1980. godine. Hukou je sustav registracije kućanstava u Kini koji služi kao osnovni dokument za prebivalište. To nije samo adresa – to je pravni status koji određuje pristup javnim uslugama, školovanju, zdravstvu, pa čak i bračnim procedurama. Preseljenje u drugi grad ne znači automatsku promjenu hukoua, a parovi su za sklapanje braka morali priložiti hukou. Tu malu knjižicu mogli su dobiti samo u mjestu gdje su bili rođeni, odnosno registrirani. To je značilo da ako sad živite u npr. Hangzhou, morate otići možda na drugi kraj zemlje po dokumente, uzeti slobodne dane, putovati, vratiti se pa onda uzeti još slobodan dan da odete u ured za registraciju brakova i napokon se vjenčate. I naravno, trebali ste i blagoslov roditelja za sve to. Iako brak pravno određuju i autonomno izvršavaju uključene strane, roditeljsko odobrenje i podrška ostaju kulturno najvažniji u kineskim bračnim tradicijama, pa je i neslaganje roditelja s odabranicima stvaralo probleme. Za mlade odrasle osobe čija registracija kućanstva ostaje zajednički registrirana s njihovim roditeljima – čak i ako žive i rade negdje drugdje – prethodni propisi zahtijevali su da dobiju obiteljsku hukou knjižicu kako bi dovršili registraciju braka. To je zapravo značilo da je za registraciju braka prvo bila potrebna roditeljska privola. Nova pravila zapravo smanjuju i roditeljski utjecaj na sklapanje braka. Reforma registracije braka koja ukida hukoua obveznu knjižicu registracije kućanstva daje tako pojedincima punu autonomiju u bračnim odlukama.

Mišljenje roditelja tradicionalno se smatra iznimno važnim, kako bi se djeci pomoglo u odabiru ‘pravih’ supružnika. Međutim, ova nova reforma gotovo ih posve isključuje iz sugeriranja. Mnogi misle da s ovom reformom dolazi i opasnost od impulzivnih „brzih brakova“ i razvoda, posebno među mladima koji nemaju iskustva u intimnim vezama i obiteljskim problemima.

Kina je 2012. pokrenula projekt umrežavanja nacionalnog sustava registracije brakova. Godine 2015. Peking, Šangaj i Shaanxi postali su nacionalna pilot-područja umrežavanja, preuzimajući vodstvo u postizanju dijeljenja informacija o registraciji braka. Godine 2023. pilot pokrajine za “registraciju braka među pokrajinama” proširene su na 21, dopuštajući registraciju braka unutar tih provincija bez povratka u izvorni rodni grad. Dana 10. svibnja 2025. na snagu su stupili novi revidirani propisi o registraciji braka, koji omogućuju registraciju braka na razini cijele zemlje.

Od provjere osobnih iskaznica i fotografija mladenaca te vođenja kroz ispunjavanje obrazaca, do provjere podataka putem nacionalizirane računalne mreže, cijeli proces registracije traje samo 10 minuta. I oženjeni ste. Duže traju pripreme za fotografiranje.

Sada je za sklapanje braka dovoljno pokazati osobnu iskaznicu, koju svi imaju. Sve druge potrebne papire parovi mogu lako pronaći online i brak brzo mogu sklopiti bilo gdje u zemlji. U želji da potaknu sklapanje brakova, ovih su dana kineski mediji opet pisali o ovoj temi. Ipak, podatci o broju sklopljenih brakova i dalje su loši.

Kina je u prvom tromjesečju 2025. godine zabilježila 1,81 milijun vjenčanja, što je pad od 8 posto u odnosu na isto razdoblje 2024., prema podatcima Ministarstva civilnih poslova. Nakon devet uzastopnih godina pada, broj vjenčanja u Kini nakratko se oporavio 2023. To su vjerojatno bili parovi koji su protekle godine zbog pandemije odgodili izreći svoje sudbonosno da. Međutim, silazni trend nastavio se prošle godine, a registracije su pale na najnižu razinu od 1980. Kako bi još dodatno pomogli parovima da se odluče na vjenčanje, u Pekingu je u okrugu Xicheng otvoren centar za registraciju brakova u čijoj se blizini nalaze i trgovine koje nude sve što je potrebno za brzinsko vjenčanje – haljine, odijelo, fotografi, pa čak i suveniri. Xicheng centar za registraciju brakova prošle je godine zabilježio gotovo 20 000 sklopljenih brakova, najviše u cijelom Pekingu. Vjeruje se da će najnovije olakšice povećati broj novih brakova za dodatnih 20 – 30 posto.

Na prvi dan provedbe revidiranih propisa o registraciji braka, 10. svibnja 2025., koji omogućuju registraciju braka na razini cijele zemlje, već su zabilježeni dobri rezultati. U subotu je u Pekingu zabilježeno otprilike 1700 vjenčanja, među kojima oko 900 parova nisu bili stalni stanovnici glavnoga grada. Mnogi su zbog toga s razlogom optimistični i vjeruju da će nove mjere dati rezultate. Mnoge kineske provincije i gradovi planiraju i financijski podržati buduće bračne drugove, a

Ured za civilne poslove Shenyanga, glavnog grada provincije Liaoning, za 22. svibnja zakazao je grupno vjenčanje pod pokroviteljstvom vlade za 52 para. Ceremonija će se održati u povijesnom muzeju palače Shenyang. Vlada će osigurati i malu proslavu, a parovi će tako još povoljnije održati svoje vjenčanje.

Sretno svima!

Tekst i fotke: Antonija Putić

Producentica i umjetnica Antonija Putić već godinama živi u Kini, zemlji koja ju je očarala svojom kulturom, običajima i jedinstvenim načinom života. Završetkom Akademije dramske umjetnosti i studija komunikologije u Zagrebu, njezina su putovanja započela iz znatiželje i umjetničkog duha, a prerasla su u poziv. Kao strastvena putnica, Antonija je proputovala više zemalja nego što je ikada planirala, no niti jedna nije ostavila tako snažan dojam na nju kao Kina, koju od 2013. naziva svojim drugim domom. Osim što o svojim doživljajima, neobičnim mjestima, okusima i receptima Dalekog istoka piše za tiskane medije i portale, Antonija vodi i Facebook stranicu “Antonija Putić”, gdje dijeli zanimljivosti o kineskom životu, kulturi i znamenitostima. Njezin zanimljive objave i bogato iskustvo omogućili su mnogima da otkriju ljepote i tajne Kine. Svojim pristupom Antonija uspijeva Kinu približiti svima koji žele osjetiti njezinu čarobnu raznolikost i neiscrpno kulturno bogatstvo.

Antoniju možete pratiti i na facebooku –> https://www.facebook.com/profile.php?id=100045848130749