Mi smo obitelj koja je doslovno shvatila izreku “Život je putovanje” pa putujemo kad god nam se ukaže prilika. Naša djeca su otkrila vrlo rano da je more slano. Putuju s nama, htjeli, ne htjeli, još prije rođenja. Posljednjih 7 godina bili smo u Grčkoj, Albaniji, Njemačkoj, Italiji, Francuskoj, na Baliju, u Krapinskim toplicama te kod bake u Gornjem Vrapču. Inspiraciju za putovanja što dalje iz Hrvatske nalazimo gledajući Dnevnik i sjednice Sabora.
Dok mnogi na Baliju provode Medeni mjesec, mi smo proveli mjesec dana na tom egzotičnom otoku. Naletjeli smo slučajno na internetu na popust Emiratesa od 40 posto za povratne zrakoplovne karte za Bali usred turističke sezone, zanosno se pogledali i rekli: sad ili nikad!
Pitali smo djecu što im se najviše svidjelo na Baliju i zaključili kako se njihov popis najljepših uspomena ne razlikuje puno od našeg. Masaža je svima bila na uvjerljivom prvom mjestu.
- Tradicionalne balinežanske masaže
Masaže na Baliju su vrlo jeftine i doslovno se nude na svakome koraku u većini turističkih mjesta. Mi smo isprobali tardicionalnu balinežansku masažu u Seminyaku. Za 60-70 kuna možete uživati 60 minuta u masaži, bilo na plaži ili u klasičnom salonu za mazažu. Dobra vijest je da se u pravilu ne trebate naručivati, već kad god vam masaža padne napamet, sigurno ćete naći mjesto u nekom od bezbroj masažerskih salona ili će lutajući masažeri naći vas. Masaže, dakako, nisu samo za odrasle. Od igre umorna djeca su poželjela malo opuštanja.
- Bliski susret s drugom vrstom
Jedno od najuzbudljivijih iskustava na Baliju bio je susret s majmunima u Šumi majmuna u Ubudu. Oko 700 dugorepih majmuna se slobodno šeće po šumi i zabavlja. Djeca su isprva s oprezom iz daljine promatrala majmune, ali ubrzo su im hrabro prišla i hranila ih skupim bananama. Naime, jedna banana u toj šumi je 10 kuna. Za razliku od tužnih majmuna u ZOO vrtovima, izgledalo je da ovi balinežnski majmuni uživaju u slobodi. Iako su majmuni vrlo slatki, savjetujemo da budete oprezni jer ih nitko nije uspio naučiti da ne smiju uzimati tuđe stvari pa ta dražesna stvorenjca tu i tamo posegnu za naočalima (pokazalo se da vole Gucci i Armani) i drugim stvarčicama koje turistima vire iz torbe. Pomislih nije smak svijeta ako mi majmun uzme mobitel, ali što ako bude zvao rodbinu u Africi, tko će platiti račun?
- Pletenice ili Hair-braiding
Kada smo na odmoru i naša frizura je na odmoru. Ne trudimo se previše oko frizure dok smo na moru, iako to svaki put nije baš fotogenično. Međutim, na Baliju smo imali posebne frizure. Pletenje mnoštva sitnih pletenica posebnom tehnikom je jedna od tradicionalnih ponuda na skoro svim plažama i frizerskim salonima na Baliju. Pretpostavljate da su pletenice na plaži jeftinije (oko 100 kn za dugu kosu, ali za više glava dobijete popust). Ukoliko su dobro napravljene, mogu vam potrajati 2-3 tjedna. Ništa im ne mogu ocenaske struje, ronjenje, vjetrovi, ni kiše. Prvi put je i suprug požalio što nema dugu kosu.
- Svježi (mladi) kokos
Za vrijeme nesnosnih vrućina, kokosova voda iz svježih kokosovih oraha je istinsko osvježenje i zamjena za običnu vodu. Slatkog je okusa, puna je zdravih nutrijenata te pomaže protiv dehidracije. U jednom mladom kokosovom orahu bude i do litra tekućine tako da smo svi složno mogli piti iz jednoga oraha s četiri slamčice. Trgovci, dakako, nisu sretni kada vide da cijela obitelj navali na samo jedan kokos.
- Rižina polja
Svi učimo djecu da se jede žlicom i vilicom, no na Baliju je na snazi bio drukčiji bonton. Većina ljudi koji su posjetili Bali potvrdit će da je doživljaj otoka nepotpun ako niste vidjeli rižina polja. Naša djeca bi tome samo dodala da je doživljaj još popuniji ako ste rižu jeli rukama. Izgleda da jedenje rukama ima mnoge zdravstvene prednosti i da je hrana još ukusnija. Jedna od prednosti je što se jede sporije i manje, a to je uvijek izazov kad je uskusna hrana u pitanju.
Što se još našlo na popisu naših najljepših uspomena s Balija, možete pročitati na našem blogu Mom The Muse.
Napisala: Dragana Vucic Dekic – momthemuse