Kineska je novogodišnja tradicija – Odavanje počasti mrtvima


Odavanje počasti mrtvima kineska je novogodišnja tradicija koja je iznimno važna. U domu se postavi svečana večera za pretke. Večera se obično održava u poslijepodnevnim satima.

Sve je postavljeno na stol i vjeruje se da preci dolaze na večeru. Stavlja se puno hrane jer se u nekim regijama vjeruje da na večeru dolaze i prijatelji predaka. Hrane mora biti puno, postavljena hrana ima simboliku i cijela se večera radi s mnogo pažnje i ljubavi. Brojni Kinezi posjećuju grobove predaka dan prije kineske Nove godine. Isto tako, neke regije ne prakticiraju ovu tradiciju vjerujući da nije dobra. U nekim se dijelovima Kine odlazi na grobove predaka u narednim danima. Naravno, i za taj običaj neki vjeruju da nije dobar pa ga jednostavno ne prakticiraju. Kina je velika zemlja, nisu svi običaji jedinstveni u svim dijelovima zemlje. Prinošenjem žrtava precima iskazuje se poštovanje, a općenito se vjeruje da duhovi predaka štite svoje potomke. Zato ih se i nudi večerom, kako bi im iskazali poštovanje u domu u kojem su i oni nekad živjeli. Kinezi se jako trude organizirati ovaj obiteljski događaj, svi članovi obitelji danima prije imali su određena zaduženja. Sve odiše tradicijom. Velike obitelji koje uključuju nekoliko generacija sjede za okruglim stolovima i uživaju u hrani i zajedničkom vremenu. Iako se na blagdanskom stolu uvijek nalazi riba, nju ne bi trebalo večeras pojesti do kraja. Naime, riba ima isti izgovor kao i “obilje” na kineskom pa ako ostavite malo ribe u novogodišnjoj noći do sljedećeg dana, to znači da ćete uvijek imati dovoljno bogatstva za potrošiti za sljedeću godinu.

Slično tome, vaša staklenka riže ne smije biti prazna ovih dana. Trebala bi biti puna kako biste bili sigurni da sljedeće godine nećete biti gladni.

Nakon večere kreće darivanje. Uobičajeno je pokloniti novac u crvenim kuvertama – hongbao. Hongbao se daje u još nekim važnim prigodama, poput rođendana i vjenčanja.

Onima koji dobiju crvenu kuvertu za kinesku Novu godinu želi se još jedna sigurna i mirna godina. Crvena boja simbolizira energiju i sreću. Tradicionalne crvene omotnice često su ukrašene lijepom kineskom kaligrafijom i simbolima, ali popularne su i kuverte koje imaju iscrtane znakove. Mnoge kompanije imaju i svoj logo na kuvertama, a često se u njima poklanja novac zaposlenicima, poslovnim partnerima, klijentima. Iznos može biti i simboličan. Zapravo, značaj crvenih kuverti jest crveni papir, a ne novac unutra. Očekuje se da će zamatanje novca u crvene kuverte podariti više sreće i blagoslova primateljima.

Običaj darivanja crvenih kuverti potječe iz nekih od najstarijih priča o kineskoj Novoj godini. Jedna legenda kaže da je postojao demon po imenu Sui koji je izašao kako bi uplašio djecu dok su spavala. Kako bi zaštitili djecu od Suija, roditelji bi zapalili svijeće i ostali budni cijelu noć kineske Nove godine. Bio je to težak posao i mnogi roditelji cijelu su noć bili u strahu. Jedne novogodišnje noći djetetu je dano osam novčića da se s njima igra kako bi ostalo budno. Dijete je zamotalo novčiće u crveni papir, otvorilo paketić, ponovno ga zamotalo i ponovo otvorilo sve dok nije bilo preumorno da nastavi te je zaspalo. Zatim su mu roditelji paketić s osam novčića stavili pod jastuk. Kada mu je Sui pokušao dotaknuti glavu, osam novčića emitiralo je jako svjetlo i uplašilo demona. Ispostavilo se da je osam novčića osam vila. Od tada je davanje crvenih kuverti postalo način zaštite djece i donošenja sreće. Iako, danas je uobičajeno staviti papirnati novac, tradicija darivanja u crvenim kuvertama očuvala se.

Općenito, na Staru godinu ili prvi dan Nove godine mala djeca i unuci upućuju najbolje želje svojim roditeljima, bakama i djedovima. Zauzvrat, djedovi, bake i roditelji darivaju svoju djecu i unuke crvenim kuvertama s novcem, želeći im puno sreće u novoj godini. Roditelji, bake i djedovi dobivaju i crvene kuverte koje im poklanjaju odrasla djeca/unuci kao znak sreće i zdravlja. Crvene kuverte poklanjaju i rođaci prilikom posjeta, a u nekim seoskim područjima običaj je da morate dati crvenu kuvertu svakom djetetu koje sretnete tijekom novogodišnjeg razdoblja. Postoji i običaj da ako niste u braku, ne morate dati crvene kuverte drugima. Nema točnog pravila koliko novca treba pokloniti – on je relativan u odnosu na vaš odnos s primateljem – što je vaš odnos bliži, očekuje se više novca. Izbjegavajte davati iznose poput 40 juana ili 400 juana. Broj ‘4’ na kineskom zvuči kao ‘smrt’ pa se to smatra lošom srećom. Parni brojevi, osim broja četiri, bolji su od neparnih. Najbolje je ako iznos počinje ili završava s osam, kao što je 800 juana, jer se smatra da povećava sreću. Jako je važno da crvenu kuvertu koju dobivate uvijek primate objema rukama. Nepristojno je prihvatiti crvenu kuvertu samo jednom rukom.

Ne otvarajte svoju crvenu kuvertu pred osobom koja vam ju je upravo dala. To se smatra nepristojnim. Vi biste trebali otvoriti kuvertu nasamo ili kad dođete kući.

Posljednjih godina postalo je popularno slati elektroničke “crvene kuverte” putem WeChata. Iznosi opet mogu biti simbolični i nema točno određenog pravila. No mogu se pokloniti i drugi pokloni. Ostali popularni pokloni za Novu godinu su paketi hrane, paketi čaja, set za pripremu čaja, košare s voćem, alkohol. Iznimno je važno izbjegavati određene stvari koje se smatraju negativnim u kineskoj kulturi. Ogrlice, kravate, pojasevi smatraju se intimnim i ne biste ih trebali poklanjati prijateljima. Maramice imaju simboliku da se s nekim opraštate zauvijek – što je također loš odabir. Kišobrani simboliziraju raskide i prekide, šeširi simboliziraju nesreću, pogotovo ako su zeleni. Svijeće asociraju na mrtve – loš odabir. Rezano cvijeće ima isto značenje. Satovi su jednako loš poklon jer simboliziraju da vam je vrijeme iscurilo.

Neizostavan dio proslave je i gledanje televizije. Slavni Gala TV show koji se priprema mjesecima unaprijed najvažniji je program nacionalne televizije. Toliko važan da ga je UNESCO uvrstio na popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

Uz glavno mjesto događaja u Pekingu, četiri lokacije diljem zemlje, odnosno općina Chongqing, grad Wuhan u provinciji Hubei, grad Lhasa u autonomnoj regiji Xizang i grad Wuxi u provinciji Jiangsu služit će kao pod-mjesta odakle će se prenositi bogati kulturni program. Nastupiti u ovom programu iznimna je čast, ali i dokaz uspjeha u Kini. Uz puno zanimljivih nastupa – ove se godine svakako istaknuo nastup robota. Posebno dojmljiv nastup imali su umjetnici iz Perua.

Na početku lunarne godine mnogi Kinezi smatraju da su stvari koje se dogode tijekom tog vremena dobri ili loši znakovi za cijelu nadolazeću godinu. Za puno toga i sami snosite odgovornost jer svojim ponašanjem možete privući sreću ili nesreću u svoj život. Zato bi ljudi trebali biti iznimno oprezni u svojim riječima i djelima kako ne bi prizvali nesreću.

Ovo su neke od najvažnijih uputa za sreću:

Nemojte nikako izgovarati nesretne riječi poput “smrt”, “bolest” ili “gubitak” jer ako ih koristite tijekom blagdana, pratit će vas cijelu godinu. Nemojte razbijati porculan ili staklo, budite oprezni s predmetima, pazite na dekoracije. Dragi roditelji, nikako, ali nikako ne grdite djecu. Ako grdite svoju djecu tijekom blagdana, postat će zločesta i trebat će ih grditi cijelu godinu. Nemojte ih grditi niti inače. Ne tjerajte nikoga da ustane iz kreveta, bez obzira na to koliko je sati. Ako vas prvo jutro natjeraju da ustanete, to znači da ćete cijelu godinu žuriti.

Nemojte čestitati Novu godinu nekome tko je još u krevetu. To bi moglo dovesti do toga da ta osoba leži u krevetu bolesna cijelu godinu. Ako je ikako moguće, nemojte tugovati ili ćete biti tužni cijelu godinu.

Prvog dana lunarne godine nema pranja odjeće ili kose, niti kupanja. Prvi i drugi dan lunarne godine je rođendan “Boga vode”, tako da ne biste trebali koristiti vodu kako biste iskazali poštovanje prema njemu. Nema brisanja poda ili iznošenja smeća. Ako tako činite, nosite svoje bogatstvo iz kuće.

Nema jedenja kaše. U starim vremenima samo su siromašne obitelji jele kašu pa kako biste prikupili bogatstvo u nadolazećoj godini, nemojte jesti kašu. Izbjegavajte koristiti igle, noževe ili škare prvog dana. Ovi predmeti mogu uzrokovati krvarenje. Krv se smatra nesretnom.

Nemojte popodne spavati – ovo je vjerojatno najteže pravilo koje u Kini imaju. Nakon putovanja doma, nakon puno priprema za proslavu, nakon obilne hrane, nakon što ste cijelu noć bili budni, umor sve svlada. Ali ako zaspite – to ukazuje na lijenost u idućoj godini.

Tekst i fotke: Antonija Putić

Producentica i umjetnica Antonija Putić već godinama živi u Kini, zemlji koja ju je očarala svojom kulturom, običajima i jedinstvenim načinom života. Završetkom Akademije dramske umjetnosti i studija komunikologije u Zagrebu, njezina su putovanja započela iz znatiželje i umjetničkog duha, a prerasla su u poziv. Kao strastvena putnica, Antonija je proputovala više zemalja nego što je ikada planirala, no niti jedna nije ostavila tako snažan dojam na nju kao Kina, koju od 2013. naziva svojim drugim domom. Osim što o svojim doživljajima, neobičnim mjestima, okusima i receptima Dalekog istoka piše za tiskane medije i portale, Antonija vodi i Facebook stranicu “Antonija Putić”, gdje dijeli zanimljivosti o kineskom životu, kulturi i znamenitostima. Njezin zanimljive objave i bogato iskustvo omogućili su mnogima da otkriju ljepote i tajne Kine. Svojim pristupom Antonija uspijeva Kinu približiti svima koji žele osjetiti njezinu čarobnu raznolikost i neiscrpno kulturno bogatstvo.

Antiniju možete pratiti i na facebooku –> https://www.facebook.com/profile.php?id=100045848130749